Results

ladies team competition

Player 1 Hcp Player 2 Hcp Player 3 Hcp Home Club Score
Janette Kennedy-Spence 14 Tina Cumming 14 Maureen Spence 20 Inverness/Fortrose 59
Angela Ford 9 Denise McBride 14 Alison Bartlett 3 Ullapool/Royal Dornoch 61
Jean Godden 30 Ray Lynch 10 Eileen Manson 7 Nairn 61
Sue Nelson 25 Trish Fraser 13 Kay Bissett 13 Inverness/Fortrose 61
Sharon Asher 25 Ros Miller 26 Jackie Pullinger 30 Nairn 62
Maggie Campbell 21 Marie Cameron 17 Karen Kurtis 24 Nairn 63
Carol Tweedie 15 Jane Yellowlees 5 Judith Carmichael 19 Murrayshall/Downfield 64
Aileen Stone 23 Fiona Williams 15 June Nicol 9 Nairn/Inverness 65
Carol Cooper 18 Jacqueline Ebner 18 Gillian Jones 10 Nairn 66
Seonaid Gow 21 Louise Marley 23 Eileen McRae 19 Royal Dornoch 66
Carol Brown 30 Lindsay Macvicar 20 Morag Macleod 29 Nairn/Inverness 66
Karen Mackay 18 Joan Darroch 23 Maureen Small 24 Fortrose & Rosemarkie 66
Carol Ross 14 Moreen Jackson 11 Claudia Jackson 18 Invergordon/ Thailing 66
Louise Clark 9 Cynthia May 7 Sandra Ross 21 Nairn 67
Mary Galloway 15 Susy Cooper 19 Jenny Thornton 20 Fortrose & Rosemarkie 68
Julie Will 13 Pat Pennel 11 Anne Judge 24 Troon/Ranfurly Castle 68
Hazel Moore 9 Bronwen Godley 12 Pauline Hill Balirgowrie 68
Margaret Ritchie 20 Jackie Sinclair 18 Karen Bissell 15 Nairn/Torvean 68
Anne Mackay 19 Rosemary Stallard 28 Joan Murphy 26 Fortrose & Rosemarkie 68
Margot Barr 12 Susan Macvicar 9 Jo Powell 20 Nairn/Gairloch 68
Alison Kerr 24 Jane Rhodes 5 Anne Allan 22 Nairn 68
Yvonne Gunn 28 Isabel Robertson 24 Nan Burtwell 23 Nairn 69
Marjory Matherson 24 Fiona Dyke 30 Alison MacLeod 30 Bonar Bridge/Inverness 70
Lynda Wood 22 Joan Cooper 16 Val McMurdo 21 Forres 70
Nessie Chalmers 11 Peggy Macpherson 27 M. Naylor 19 Banchory/Nairn 70
Christine Marshall 16 Mary Clemow 16 Rowena Cameron 20 Nairn/ Fort Augustus 70
Rosemary Bonnin 11 Angela Kettlewell 12 Bidwell 18 Nairn/Troon/Blairgowrie 70
Liz Coghill 15 Lynne Fraser 6 Norma Fleming 12 Royal Dornoch/Fortrose 71
Marion Howieson 6 Florence Allan 22 D McNeill 25 Inverness/Nairn 71
Karen Maxwell 12 Ann Wallace 12 Liz Stewart 4 Milngavie/Prestwick St Nicholas 71
Gillian Cruden 10 Emma Borthwick 13 Morag Simpson 19 Nairn/Nairn Dunbar 72

111th nairn open amateur TOURNAMENT

Challenge Trophy
Winner: Robbie Bremner (Nairn)
Runner Up: Ewan Gill (Fortrose and Rosemarkie)

Smith Challenge Cup 
Winner: Stuart MacLean (Centurion)
Runner Up: Joe Burns (Royal Burgess)

Claverhouse Cup
Winner: Martin Gannon (Grantown)
Runner Up: Toby Clowes (Leamington & County)

Scratch Leading Qualifiers
1. Finlay Asher (Nairn) 143
2. Fraser Fotheringham (Nairn) 145
3. Simon Peck (Centurion) 146
4. Andrew C Burgess (Nairn) 147

Handicap Leading Qualifiers
1. Ryan Asher (Nairn) (5) 142 BL18
2. Neil Crees (Greetham Valley) (8) 142 BL18
3. Sid Brown (Nairn) (9) 142
4. Tim Bell (Hockley) (5) 143

Consolation Stableford
1. Mark Walker (Upton-by-Chester) (8) 38pts
2. Iain C Henderson (Nairn)  (6) 37pts
3. Tim O’Dwyer (West Kilbride) (16) 36pts

Consolation 3 Man Team Event
1 Scott Gaille / Graham Hinchcliffe  / John Quinn  58
2 Nigel Spearing / Richard Hunt / Allan Murdoch  59
3 Bill Lambert / David Begg / Bert Carter    60

Club Championships

Gents 
Scratch
Winner – Finlay Asher
Runner up – Fraser Fotheringham

Handicap
Winner – Alistair Marques-Carr
Runner up – Jamie Durkin

Ladies 
Scratch
Winner – Carinne Taylor
Runner up – Jane Rhodes

Handicap
Winner – Jacqueline Ebner
Runner up – Marie Cameron

Juniors 
Scratch
Winner – Calum Daun
Runner up – Rory Cromarty

Handicap
Winner – Noah Forsyth
Runner up – Ross Donnachie

finlay (Spring challenge) cup
14/04/2018 CSS: 73

Handicap Name Score Club Voucher
1st Jamie MacKintosh 67 – (SCR) = 67 Nairn £100.00
2nd John Thomson 78 – (9) = 69 Inverness £80.00
3rd Andrew Hutcheson 76 – (7) = 69 Inverness £60.00
4th G Harvey 75 – (5) = 70 Nairn Dunbar £50.00
Scratch
1st Finlay Asher 70 Nairn £80.00
2nd Darren Pitchforth 71 Nairn Dunbar £60.00
3rd Laurie Chancellor 71 Inverness £50.00
Over 50 Years
1st John McGinley 76 – (5) = 71 Nairn £50.00

hawco mixed foursomes
10/09/2017

Gregor McIntosh Trophy Names Home Club Score Voucher
Winners Willie Barron

Michelle Brown

Nairn Dunbar

Nairn Dunbar

80 £300
Runners Up K. G. Mitchell

M. E. Mitchell

Whitecraigs

Cathcart Castle

81 £200
3rd Place Bob Lynch

Ray Lynch

Royal Burgess

Murrayfield

82 £100
HAWCO Trophy
Winners Peter Lee

Mandy Lee

Royal Dornoch

Royal Dornoch

88 – (20) = 68 £250
Runners Up Phil Olds

Anne Marie Walker

Broadstone

Forres

86 – (15.5) = 70.5 £150
3rd Place Michael MacLean

Kerry MacLean

Fortrose & Rosemarkie

Fortrose & Rosemarkie

82 – (10.5) = 71.5 b.i.h £80

 

finlay (spring challenge) cup
22/04/2017 CSS: 73

Handicap Name Score Club Voucher
1st Alasdair Barnett 90 – (23) = 67 Nairn £100.00
2nd Neil Chisholm 72 – (3) = 69 (last 6) Nairn £80.00
3rd David Thomson 80 – (11) = 69 (last 9) Nairn Dunbar £60.00
4th Matthew Clark 77 – (8) = 69 (last 9) Inverness £50.00
Scratch
1st Brian Fotheringham 68 Inverness £80.00
2nd Allan R. Cameron 71 Fortrose & Rosemarkie £60.00
3rd Robbie Bremner 72 Nairn £50.00
Over 50 Years
1st Alistair Adam 78 – (8) = 79 Nairn £50.00

For full results click here

Seniors open
05/05/17 CSS: 73 M 74 V

Overall Nett Name Score Home Club Voucher
1st Hugh Clunas 71 – (1) = 70 (b.i.9) Nairn Dunbar £100
2nd Michael Dean 74 – (4) = 70 Moray £70
3rd David Bingham 88 – (17) = 71 Murcar £50
Overall Scratch
1st Robert Smith 69 Nairn £90
2nd John Fraser 73 Royal Burgess £70
3rd Albert Smith 75 Turriff £50
55 – 59 Years
1st Thierry Bonnin 86 – (12) = 74 (b.i.9) Nairn £50
2nd David Penman 85 – (11) = 74 (b.i.9) Nairn £35
3rd John McGinley 79 – (5) = 74 Nairn £25
60 – 64 Years
1st Norman MacWilliam 76 – (5) = 71 Kinguissie £50
2nd Peter Sinclair 79 – (7) = 72 (b.i.6) Inverness £35
3rd William Milne 79 – (7) = 72 (b.i.9) Nairn £25
65 – 69 Years
1st James Thompson 82 – (12) = 70 Boat of Garten £50
2nd Bill Fleming 78 – (5) = 73 (b.i.9) Kintore £35
3rd Alexander MacKenzie 85 – (12) = 73 Callander £25
Over 70 years
1st John Thomson 83 – (8) = 75 Inverness £50
2nd Iain Nicolson 86 – (10) = 76 Nairn £35
3rd Hamish Ewan 91 – (14) = 77 (b.i.9) Nairn £25

for full results click here

King Trophy
01/07/17 CSS: 75M 75V

Scratch Name Score Home Club Voucher
1st Allan Cameron 69 Fortrose & Rosemarkie £325
2nd Kyle Godsman 70 Moray £225
3rd Graham Murray 71 Moray £150
4th David Morrison 72 Meldrum House £100
5th Gordon Munro 74 Newmacher £75
6th Steven MacDonald 75 Nairn £50
7th David Hector 76 Elgin £25
Handicap Name Score Home Club Voucher
1st Gary Taylor 77 – (6) = 71 BL9 Kemnay £200
2nd Darren Hexley 72 – (1) = 71 BL9 Golspie £150
3rd Craig Mclean 79 – (8) = 71 Moray £100
4th Leslie Crawford 78 – (5) = 73 BL9 Moray £75

junior Open
03/08/2017 CSS Girls 75 Css boys 73

Scratch Name Score Voucher
1st Calum Scott 71 b.l.9 £60
2nd Logan Gillies 71 £40
3rd Steven Pears 74 £25
4th Lewis Bryce-Maynard 79 £15
Handicap
1st Alexander Mackay 63 £60
2nd Ross Donachie 70 £40
3rd Ewan Neil 72 £25
4th Jack Maclean 72 £15
Under 14 Scr
1st Finlay Wickenden 76 £40
Under 14 Hcp
1st Alexander McGillivray 67 £40

LADIES tEAM cOMPETITION
06/08/2017

Player 1 Hcp Player 2 Hcp Player 3 Hcp Home Club Score Voucher
Carol Cooper 20 Jacqueline Ebner 19 Gillian Jones 10 Nairn 61 £60 each
Amy Grant 35 Katrina Tan 24 Emily Tan 26 Nairn 62 £50 each
Margot Barr 12 Susan MacVicar 8 Jo Powell 19 Nairn/Gairloch 62 £40 each
Lynne Fraser 6 Norma Flemming 11 Elizabeth Coghill 13 Fortrose and Rosemarkie/Royal Dornoch 63 £30 each
Mary Galloway 15 Susy Cooper 18 Mary Clemow 28 Fortrose and Rosemarkie/Fort Augustus 63 £20 each
Louise Clark 10 Cynthia May 22 Sandra Ross 7 Nairn 63 £15 each
Sue Nelson 25 Janette Spence 13 Kay Bissett 14 Fortrose and Rosemarkie/Inverness 64 £10 each